Stockholm den 13 november 2001


Bäste företagare
,
                                                                   
Alla företagare i kretsen kring Den Nya Välfärden och 4 oktober för entreprenörskap inbjuds några gånger om året att delta i Företagardialogen. Företagardialogen är en demonstration i någon viktig företagarfråga som riktas till den huvudansvarige politiske makthavaren. 

Demonstrationen går på fax och tar bara någon minut för Dig att genomföra.

Men den märks hos mottagaren. Närmare 10 000 företagare inbjuds att delta. Det kan bli en hel del fax.

Den här gången handlar Företagardialogen om företagarklimatet. Som liksom det meteorologiska klimatet verkar det gå mot vinter.

Du kan kopiera över nedanstående brev på Ditt eget brevpapper. Brevet finns nedan. Skicka det snarast till Göran Persson, fax 08-723 11 71 eller maila till registrator@primeminister.ministry.se.

Vänliga hälsningar

Patrik Engellau

 

 




Göran Persson

FAX 08-723 11 71

 Bäste Göran Persson,

 En ny företagarfientlighet tycks dra genom svensk politik. Sällan har Mona Sahlins ord om att ”företagare är våra hjältar” eller Björn Rosengrens löften om ”ett företagarklimat i världsklass” känts så innehållslösa och till och med cyniska. Låt mig ge några exempel.

 ·         Nya regler aviseras om att utvecklingskostnader, som bolagen aktiverat och lagt i balansräkningen, ska kostnadsföras. Dessa regler kommer, om de införs, att ge en dödsstöt åt många små svenska bolag, särskilt teknik- och utvecklingsbolag som myndigheterna borde anstränga sig för att hjälpa snarare än stjälpa.

 ·         Ett stötande exempel på företagarfientlighet är finansminister Bosse Ringholms idé om att sänka arbetsgivaravgifterna för kommuner och landsting för att få fart på sysselsättningen. I årtionden har vi företagare påpekat att sänkta arbetsgivaravgifter är ett utmärkt sätt att främja sysselsättningen. Våra synpunkter har fått klinga ohörda.

Men när kommuner och landsting får ekonomiska problem och varnar för friställningar tas våra argument på allvar. Det anses tydligen klokt att sänka arbetsgivaravgifterna för myndigheter som inte har råd att behålla personalen, men inte för företag med motsvarande problem.

Jag kan inte se något annat fog för detta synsätt än att den offentliga sektorn står närmare regeringens, i varje fall finansministerns, hjärta än Sveriges företag. Finansministern vill utnyttja statens makt för att gynna sina egna.  

·           I samband med de konkurser som nu drabbar i huvudsak IT-branschen upptäcker många företagare att de råkat ut för Pomperipossa-effekter. De debiteras reavinstskatter som överstiger de reavinster de gjort. Fåmansbolagsreglerna tillåter nämligen inte att reaförluster kvittas mot den hälft av reavinsten som ska beskattas som inkomst av tjänst. Ett stort antal svenska företagare tvingas nu betala hundratusentals kronor i skatt på vinster de aldrig gjort.

  Låt mig mot den bakgrunden ställa Dig två frågor:

 

  1. Har Du något att säga företagare som oroar sig för en försämring av företagarklimatet? I så fall vad?
  2. Anser Du att staten ska ge alla producenter, både offentliga och privata, lika villkor?

 

Med vänliga hälsningar