Förstasida: www.dnv.se
 
      Intressera dig för siffrorna
Mia Seipel

Ett råd är att göra sunda värderingar av riskerna. Var intresserad av siffrorna och om du inte själv är en ekonomiskt sinnad person, köp in hjälp om så bara på timme i början. Men det här med sunda riskbedömningar är viktigt, och det gäller åt båda håll. Man ska varken vara överdrivet försiktig eller överdrivet våghalsig som jag ser det, och om man inte själv är duktig på ekonomi är det lätt att vara allt för försiktig. I mitt fall så kunde jag lösa finansieringen i början genom att dubbelarbeta på ett effektivt sätt med reklam och grafisk formgivning som varit den huvudsakliga verksamheten inom egna företaget till att börja med. När jag väl drog igång räknade jag helt enkelt ut hur mycket eget riskkapital jag hade i företaget och hur många tröjor jag hade råd att låta sy upp och beställde dem. Det blev 700 tröjor.

Man ska vara medveten om att en ny leverantör, en ny produkt och ett oprövat varumärke innebär en risk för återförsäljarna och därför kan det vara svårt att komma in hos större och etablerade återförsäljare till en början. Det kan faktiskt vara bra, eftersom utformning och produktion kan behöva finslipas på vägen. Har du då kommit in i stor skala hos en stor återförsäljare kan produktions fel och leveransförseningar vara förödande. Mina första återförsäljare var mindre butiker och jag hade turen att hos dessa möta förstående inköpare som stod ut med en lite svajig början.

När det gäller amnings- och mammakläder fanns det inga profilerade varumärken. Det mesta var ganska anonymt. Eftersom jag hade marknadsföringsbakgrund och jobbat på reklambyrå var det naturligt för mig att arbeta med marknadsföring. Att vi slapp anlita dyra byråer underlättade. Att jobba med pressutskick och försöka få publicitet för sin produkt är ett råd.

Ett annat är att söka stipendier och priser. Vi sökte allt vi kunde få, inte minst för att vi visste att detta kunde ge mycket medial uppmärksamhet. Och det var någonstans i den fasen, när vi belönats med designpriset Utmärkt Svensk Form, som vi bestämde oss för att göra ett nytt försök att komma in hos några av de större återförsäljarna.

Att hitta rätt kontakter är väldigt viktigt, både när det gäller personal och produktion. Ta till vanan att fråga folk du känner. Ofta känner någon som i sin tur känner någon. "Spara" på bra personer som du hittar även om du inte kan anställa dem just då. Bra människor växer inte på trän och den dag det dyker upp en möjlighet är det bra att ha ett litet lager.

För mig har det varit en fördel att vara stark fysisk. I början är det oerhört mycket jobb, även om jag nu efter fem år försöker att inte jobba sena kvällar och helger. Jag skulle rekommendera träning och att försöka prioritera sin hälsa. Man ska hushålla med energin och kunna jobba länge annars blir det inget företag.

Fråga andra om råd och hjälp i olika frågor. Ofta hjälper människor till och då underlättar det att ha formulerat så konkreta frågor som möjligt.

Fakta
Position: Innovatör och VD
Bolag: Boob AB
Startår: 1999
Anställda: 7
Omsättning: 20 mkr

Historia
Mia Seipel drev eget inom grafisk formgivning, var inne i ett formativt skede i sitt liv och fick en idé när hennes syster fick barn och hon insåg att det inte fanns några vettiga amningskläder. Hon sydde en prototyp hemma på symaskinen och tog strax därefter patent på den populära mammatröjan.

(Utdrag ur boken "Så lyckas du som företagare".)


STIFTELSEN DEN NYA VÄLFÄRDEN | Till förstasidan: www.dnv.se